Aman Sırtım Açıkta Kalmasın!

Soğuk havayı çok seven biri değilim. Pikeyi çekip yattığımda tek bir yeri açıkta bırakmam. Farz edin sırtım açıkta kaldı o zaman bu açıklıktan esen rüzgârı hisseder ve ne yaparsam yapayım ısınmayı başaramam. İzoleli esnek hava kanallarının durumunun da benden farkı yok. İzolasyon malzemesi üst üste binmemiş sadece ağız ağıza vermişse ya da kanalda dönüş yapan noktada izolasyon malzemesi birbirinden uzaklaşmışsa sırtı açıkta kalan ben ile izoleli kanalın durumu benzer demektir. Bu durum izolasyon malzemesinin üst üste binme payını önemli bir parametre haline getirmektedir.

Önce bir esnek hava kanalını niye izole ettiğimizi hatırlamak lazım. Kanalın içinden geçen havanın sıcaklık derecesini korumak ve yoğuşmayı önlemek. En basit şekli ile bunu sağlayabilmek için kanalın içinde bulunduğu ortam sıcaklığı ile kanalın içinden geçen havanın sıcaklığı arasında kayda değer bir fark varsa bu sıcaklık farkına bir bariyer koymak için.  Plaka halindeki izolasyon malzemesinin esnek hava kanalının etrafına sarılması ve üstüne ceket geçirilmesi ile oluşturulan izoleli esnek hava kanalları için izolasyon malzemesinin kalınlığı ve yoğunluğunun sorulduğunu çok duymuşsunuzdur. Ama eminim izolasyon malzemesinin üst üste binme payını sorgulayan hiç duymamışsınızdır. Halbuki çoğumuzun farkında olmadığı bu parametrenin yanlış uygulanması bariyerde bir açıklık olması izolasyon malzemesinin üstlendiği tüm vazifeyi başarısız kılabilir.

Hava kanallarındaki birçok parametre gibi yukarıda bahsettiğimiz bu parametre de AFS laboratuvarında ölçülmektedir. Bu test UL 181 standardında tarif edilen testlerden biri olup en zor şartlar altında yani esnek hava kanalının iç kanal çapına eşit bir mandrelin etrafında 180 derece döndürülmesi halinde, dönüş noktasında, izolasyon malzemesinin üst üste binme payına minimum kriter getirmektedir. AFS tarafından üretilen UL sertifikalı izoleli esnek hava kanalları bu test kriterini sağlayacak şekilde üretilmektedir.

AFS, ürünlerini her yönden kendi test ettiği gibi akredite ve tecrübeli laboratuvarlar ile çalışarak ürünlerinin kalitesine dışarıdan bir gözün bakmasına da değer vermektedir. AFS ürün gamında yer alan UL sertifikalı izoleli esnek hava kanallarının minimum izolasyon binme payına sahip olduğu UL laboratuvarı tarafından da teyit edilmiştir.

Tüm ürünlerin AFSLAB yolculuğunu izle

 

Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili ayrıntılı bir arama gerçekleştirebilirsiniz.

Site kullanım dilini seçiniz.

You can conduct a detailed search of our products and services.