Ses Götüren Zenginlik

Kar yağıp etrafı bembeyaz bir örtü kapladığında sanki tüm şehir sessiz bir havaya bürünür. Önceleri bunu kar yağdığında dışarı çıkan insanların ve yoldaki arabaların azalmasına bağlardım. Fakat tek sebebin bu olmadığını, karın müthiş bir ses yutucu olduğunu öğrendiğimde oldukça şaşırdım. Kar tanecikleri gözenekli bir yapıya sahip olup %90 civarı hava içermektedir. Bu yapısı sayesinde içinden geçen ses dalgalarının enerjisini tüketmekte ve sesin yutulmasını sağlamaktadır.

Afs Boru, Soluk Aldıran Çözümler

Gözenekli iç kanal ve gözenekli izolasyon malzemesi kombinasyonu ile oluşturulan akustik esnek hava kanalları da benzer bir mekanizma ile ısıtma-soğutma-havalandırma tesisatında oluşan sesi yutma yeteneğine sahiptir. Sesin zengin yapısı akustik esnek hava kanallarının çeşitliliğini de artırmıştır. Obje titreşir ve ses dalgası oluşturur. Ses dalgası da ortamdaki molekülleri zincirleme titreştirerek yayılır. Her titreşim sıklığı farklı bir ses oluşturur. Sıklık yani frekans arttıkça daha tiz, sıklık azaldıkça daha bas bir ses ortaya çıkar. Her farklı titreşim sıklığındaki sesin yutulması da farklı bir parametrenin öne çıkmasını gerektirebilir. AFS, yılların getirdiği tecrübe ve kendi laboratuvarında yaptığı testler ile topladığı bilgi ışığında her farklı dominant ses aralığında yeterli ses düşümünü sağlayacak farklı akustik esnek hava kanallarını geliştirmeyi başarmıştır.

Afs Boru, Soluk Aldıran Çözümler

AFS laboratuvarında Avrupa standartlarına uygun olarak dizayn edilmiş ses düşümü ölçüm düzeneği mevcut olup, AFS hem ürünlerinin akustik performansını kendi ölçmekte hem de ARGE çalışmaları kapsamında farklı kombinasyonları deneyerek akustik performans ile oynamaktadır. Akustik, karmaşık bir konudur. Ürün üzerinde değiştirdiğiniz her parametre her çapta, her boyda, her malzeme çeşidinde, her kalınlıkta ve beklendiği gibi her frekansta aynı sonucu vermediği gibi artı yönde gerçekleşen performans artışına sebep olan iki parametrenin aynı anda uygulanması da aritmetik bir sonuç getirmeyebilir. Sayısal olarak tahmin edilememesi de test edilmesini kaçınılmaz hale getirmektedir. AFS, sahip olduğu laboratuvar ayrıcalığıyla SONOAFS-ALU, SONOAFS-NW, SONOAFS-SEMI, SILENCERAFS, SOUNDROPAFS ve benzeri birçok akustik ürünün geliştirilmesini sağlamıştır.

Afs Boru, Soluk Aldıran Çözümler

Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili ayrıntılı bir arama gerçekleştirebilirsiniz.

Site kullanım dilini seçiniz.

You can conduct a detailed search of our products and services.