Silent Dual Akıllı Banyo Fanı – Teknik İnceleme

Bu yazıda ıslak hacim fanlarından en son satışa çıkan seri olan, yapay zekaya sahip silent dual hakkında ayrıntılı bilgiler bulacaksınız.
Binalardaki tuvalet ve banyo gibi ıslak hacimlerde oluşan kirli hava ve nem sadece konforumuzu değil sağlığımızı da etkilemektedir. Nemli ortamların mantar ve küf gibi bazı mikro organizmaların çoğalmaları için elverişli ortamlardır. Bu sebeple artık yeni yapılan birçok binada ıslak hacimlerde fanlar kullanılmaktadır. Ancak bu fanlar bazen çalışırken çıkardıkları gürültü bazen de sık arızalanmaları ile sorun olabilmektedir. Tam burada niçin sessiz, kaliteli ve performansı yüksek bir ürün kullanmanın gerektiği ortaya çıkmaktadır.

SILENT DUAL serisi fanlarımızı incelemek ve satın almak için: https://market.afs.com.tr/urun/silent-dual

Silent Dual Serisi Fan modelleri hangileridir?

Silent dual serisi fanlar 3 farklı modelde üretilmektedir. 90, 170 ve 235 m3/h lik kapasitelere sahip olan bu modellerin ses seviyeleri ve enerji tüketimleri oldukça dikkat çekici değerlere sahiptir. Tüm seri ile ilgili bilgiye ürünü aldığınızda kutunun üstünde bulunan kare kodu telefonunuza okutarak giriş yapacağınız S&P’nin global sitesinden ulaşabilirsiniz.

Silent Dual kutusunun içinden montaj için gereken dübel ve vida ile kullanma kılavuzu çıkmaktadır. Ürünümüzü tavana, duvara veya opsiyonel aksesuarı ile cama takabilmektesiniz.

Fanın atış tarafında cihaz çalışmazken oluşabilecek kontrolsüz hava hareketini engelleyen bir geri tepme ventili bulunur. Eğer cihazı sürekli çalışma senaryosunda kullanıyorsanız bu ventili basit bir şekilde çıkarabilirsiniz ve cihazı geri tepme ventili olmadan kullabilirsiniz. Cihazınızı bu ventil takılı olarak şekilde kullanacaksanız, montajdan sonra ventilin rahat çalışıp çalışmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Bazı durumlarda bu ventil takılı kalabilmekte ve motor içinde bulunan aşırı ısı koruma termiğini arızaya geçirebilmektedir. Ayrıca montaj yapıldıktan sonra cihaza elektrik vermeden hemen önce fan pervanesinin kolayca dönüp dönmediğini mutlaka kontrol edin ve sonrasında cihaza elektrik verin.

 

Videoda izlediğiniz ürün, serinin 90 m3/h lik debi kapasitesine sahip silent dual -100 modelidir. Bu model sürekli çalışma modunda 20 db’in altında bir ses üretmektedir. Yani bu değer, cihazı kütüphanede çalıştırdığınızda onun çalışıp çalışmadığını anlayamayacağınız bir seviyededir. Cihaz en hızlı devirde çalışırken 26,5 db ses üretmekte olduğu için aynı şey bu hızda da geçerlidir. Sürekli çalışma modunda 4w, yüksek hızda ise 8w enerji tüketimi ile fanımız standart bir tasarruflu ampulün yaklaşık 3 te 1’i kadar güç tüketmektedir.
Videomuzun başında da belirttiğimiz gibi ürün yapay zekaya sahiptir.

Yapay zeka ve Silent Dual çalışma senaryoları

Fana elektriği verdiğinizde cihazınız ilk olarak bulunduğu ortamdaki nemi ölçer ve bu değeri hafızasına alır. Bundan sonra da fan, sizin yaptığınız seçime göre iki ana çalışma senaryosunu sürdürür.

Silent Dual çalışma senaryolarından ilki: Sürekli çalışma senaryosu

Her ana senaryoda iki alt senaryo bulunmaktadır.

Harekete bağlı çalışmada, cihazınız sürekli olarak maksimum kapasitesinin %43’ü seviyesinde çalışır. Eğer bu esnada ortamda hareket algılanırsa hız %75’e çıkar ve sizin isteğinize göre fan 2 veya 15 dakika boyunca çalışıp tekrar %43 hıza düşer.
Neme bağlı çalışmada ise ortamda nem artışı söz konusu olursa bu artış ile doğru orantılı olarak cihazın hızı artar, veya ani bir nem artışı oluşursa hız %100’e çıkar, sonrasında ise ortamdaki nem ilk referans değerine indiğinde ve hareket algılaması da yok ise hız %43’e iner ve çalışmaya devam eder. Sürekli çalışma senaryosu ile az önce bahsettiğimiz gibi bu model için 20 db’in altında bir ses seviyesinde ve 4 w lık bir güç tüketimi ile evinizin havasını sürekli tazelemiş ve ıslak hacimleri sürekli negatif basınçta tutmuş olursunuz.

İkinci senaryo olan aralıklı çalışmada ise olay şu şekilde gerçekleşir;

Cihazınıza kurulum aşamasında ilk kez elektriği verdiğinizde fanınız ortamdaki nem seviyesini ölçüp kendisine referans olarak bunu alır ve hafızasına kaydeder. Bundan sonra cihaz nem veya hareket algılaması yapmadığı zaman çalışmaz. Hareket algılaması olur ise fan %75 kapasitede çalışmaya başlar ve sizin belirleyeceğiniz süreye göre 2 veya 15 dakika çalıştıktan sonra ortamda fazla nem yok ise durur. Ne zamanki nem artışı olur, bu artış ile doğru orantılı olarak fan çalışır ve hızı artar, eğer nem aniden artar ise hızı %100’e çıkar, sonrasında ortamdaki nem eski haline indiğinde de ortamda hareket algılaması yok ise durur.

Buradaki en önemli hususlardan birisi de SILENT DUAL serisi fanlarda diğer ıslak hacim fanları gibi elektriği aydınlatma veya başka bir anahtardan almanıza ve bunu sürekli aç-kapat yapmanıza gerek olmadığıdır.

Cihazınız elektriğe sürekli bağlı olacak şekilde tasarlanmış olup ilk bağlantı ve ayarı yaptıktan sonra her şey akıllı çalışma algoritmasına göre otomatik olarak gerçekleşir ve sizin müdahalenizi gerektirmez.

Ürün IP45 mekanik koruma, CLASS II elektriksel korumaya sahip olup topraklamaya gerek kalmadan direkt 220 v faz ve nötr bağlantısı yapılarak çalıştırılabilmektedir.

Cihazın en önemli özelliklerinden biri de motorun içerisinde aşırı ısı koruma termiği bulunmasıdır. Binadaki elektrik sisteminde veya cihaz üzerinden geçen hava akışında bir problem oluşup motor, olması gerekenden daha fazla ısınır ise motor içindeki termik eleman cihaza giden elektriği kesmektedir. Bu şekilde cihazdan kaynaklanabilecek bir yangın riski de ortadan kaldırılmış olur.

Can ve mal güvenliğiniz için satın almayı düşündüğünüz fanlarda bu tip bir özelliğin olup olmadığını mutlaka araştırmanızı tavsiye ederiz.

Islak hacim fanlarını karşılaştırdığımızda Silent Dual serisi, hem hareket sensörü olan, hem nem sensörü olan hem akıllı çalışma algoritmasına sahip hem de çok düşük ses seviyesi olan kaliteli ve yüksek performanslı bir ürün olmasından dolayı gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bir üründür. 2 yıl garanti kapsamında yer almaktadır.

Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili ayrıntılı bir arama gerçekleştirebilirsiniz.

Site kullanım dilini seçiniz.

You can conduct a detailed search of our products and services.