Hijyen Sertifikası

Afs Boru, Soluk Aldıran Çözümler

Mikroorganizmalar

Mikroorganizmaları bakteriler ve mantarlar olmak üzere 2 grupta toplayabiliriz. Bakteriler her yerde hızlı bir şekilde çoğalırken, mantarlar üreme hızları yavaş olan ve nemli, ılımlı–orta sıcaklıkta, karanlık ya da düşük ışıklı yerleri seven canlılardır.

Mikroorganizmaların hem binanın yapısına hem de insan sağlığına olumsuz etkileri vardır. Mantarlar astım krizini tetiklemenin yanı sıra alerjik rahatsızlıklara, göz, deri, boğaz ve ciğerlerde tahriş gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Hatta astım rahatsızlığının başlamasına da sebep olduğu tespit edilmiştir (WHO 2009). Şu anda keşfedilmiş binlerce mantar çeşidi mevcut olup tüm mantarların alerjik olduğu, hatta ölmüş mantarların bile alerjik etkileri olduğu bilinmektedir. Birçok yapı malzemesi mantarlar için besin kaynağı olup mantarlar yapı malzemelerini tüketmeye başladıklarında insanlar için toksik olan bazı kimyasallar (mycotoxins, mikrobiyal uçucu organik maddeler, MVOCs) yaymaktadırlar. Bunun yanı sıra yapı malzemesini sindirmeleri, yüzeyi bozmaları ve sonucunda alt yapının zayıflaması ve bozulmasına da sebep olmaktadırlar. 

Havalandırma Sisteminde Mikroorganizmalar

Havalandırma kanalları karanlık çatı / tavan arasına döşenmekte olup yanlış dizayn, sistemin yanlış çalıştırılması ya da yanlış malzeme seçimi sonucunda mikroorganizmaların yaşaması / çoğalması için elverişli bir ortam haline gelebilmektedir.

 

AFS HYGIENE Serisinde Kullanılan Teknoloji

Bizim kullandığımız teknoloji gümüş bazlı olup, anti-mikrobiyal nano gümüş parçacıkları nano ölçülerde polimer bir kapsül içine yerleştirilmiştir. Bu nano ölçülerinde inşa edilmiş polimer kapsül;

  • Güvenli ve sağlıklı bir anti-mikrobiyaldir
  • Kuvvetli bir anti-bakteriyeldir
  • Kuvvetli bir anti-fungaldır
  • Katalitik mekanizma ile çalışır
  • Gümüş parçacıklarını serbest bırakmaz ve dolayısı ile çevreye duyarlı ve uzun ömürlüdür.

AFS HYGIENE Ürünlerinin Anti-mikrobiyal Performansı

AFS Hygiene ürünlerinin anti-bakteriyel kapasitesi ISO 22196 standardına göre ve anti-fungal kapasitesi ASTM G21 standardına göre İngiltere’de IMSL (Industrial Microbiological Services Limited) laboratuarı tarafından test edilmiştir. Anti-bakteriyel testlerde farklı davranış sergileme olasılığı olan gram (-) ve gram (+) bakteri türlerinden seçim yapılmış ve Legionella pneumophila’yıda içermek üzere toplam 4 çeşit bakteriye karşı test uygulanmıştır. Bakteriler hızlı üredikleri için test süresi 24 saattir. Mantarlar için ise üreme süresi yavaş olduğundan test 21 gün sürmektedir.

IMSL laboratuarında yapılan testlerde % 99.99 anti-bakteriyel performans elde edilmiş ve anti-fungal testlerde 0 üreme gözlemlenmiştir. Bu yüksek performans Kore’de (FITI Testing and Research Institute) ve İtalya’da (Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı Eurofins/Biolab) yapılan testler (Tablo) ile de pekiştirilmiştir.

 

Anti-Mikrobiyal Testler

Mikroorganizma Tür İngiltere Kore İtalya
Staphylococcus Aureus gram (+) bakteri IMSL FITI Eurofins
Legionella Peneumophila gram (-) bakteri IMSL
Escherichia Coli gram () bakteri IMSL FITI Eurofins
Pseudomonas Aeiruginosa gram (-) bakteri IMSL Eurofins
Aspergillus Niger Mantar IMSL FITI
Paecilomyces Variotti Mantar IMSL
Chaetomium Globosum Mantar IMSL FITI
Gliocladium Virens Mantar IMSL FITI
Aureobasidium Pullulans Mantar IMSL FITI
Penisillium Pinophilum Mantar FITI

Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili ayrıntılı bir arama gerçekleştirebilirsiniz.

Site kullanım dilini seçiniz.

You can conduct a detailed search of our products and services.