Marine Sertifikası

96/98/EC no’lu Gemi Teçhizatı Yönetmeliği (MED) 01.01.2001 tarihinden itibaren Avrupa Topluluğu içinde uygulanmaya başlanmıştır.

Yönetmeliğin kaynağı olan 96/98/EC no’lu AB Direktifi 28/08/2014 tarihli Avrupa Birliği Resmi Gazete’sinde yayımlanan ve Avrupa Parlamentosu ile Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilen 2014/90/EU Direktifi ile güncellenmiş olup, mevcut direktife (96/98/EC) köklü değişiklikler getirilmiştir.

2014/90/EU yeni direktife 18 Eylül 2016 tarihinden itibaren uyma zorunluluğu vardır. Bu yönetmeliğe göre Avrupa Birliğine üye tüm ülkelerin bayrağını taşıyan gemilerde kullanılacak ekipmanların standart ve yönetmeliklere uygun olarak test edilmiş ve sertifikalandırılmış olması zorunluluğu bulunmaktadır.

2005 yılında Avrupa Komisyonu ile ABD Sahil Güvenlik Teşkilatı, Gemi Teçhizatı Yönetmeliği kapsamında tip onayı ve kalite denetimlerinde birbirlerini karşılıklı tanıma anlaşması (MRA) imzalanmışlardır. Bu şu demek oluyor ki, eğer bir ürün MED onaylı sertifikaya sahipse, sertifika aynı zamanda USGC (ABD Sahil Güvenlik Teşkilatı Onayı)  onayına da sahip olmaktadır. Kısacası ABD ve Avrupa Ülkelerine kayıtlı olan tüm gemilerde kullanılan teçhizatlar marine sertifikalı olmak zorundadır.

Bir ürünün marine sertifikalı olduğunu nasıl anlarsınız?

Marine sertifikalı ürün, yalnızca yetkili kuruluşlar tarafından denetlenir ve sertifikalandırılabilir, sertifikalı olduğuna dair üzerinde denizci dümeni logosu (sertifika numarası, onaylı kuruluş numarası, sertifikasyon yılı bilgileri ile birlikte) taşır.

Sertifikanın geçerlilik durumu logonun altındaki sertifika numarası ile ortak portaldan  http://www.mared.org sorgulanabilir.

Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili ayrıntılı bir arama gerçekleştirebilirsiniz.

Site kullanım dilini seçiniz.

You can conduct a detailed search of our products and services.